راه های مقابله با پوسیدگی چوب
راه های جلوگیری از پوسیدگی چوب
اکتبر 21, 2018
چوب توسکا ، کاربرد و مزایای کفپوش چوب توسکا
اکتبر 22, 2018
نمونه کارهای چوپر

چوب راش به چه چوبی گفته می شود؟ چوب راش اصطلاح و نامی است که در ایران برای نامیدن چوب هایی بکار می رود که در زبان انگلیسی beech نامیده می شود، این چوب از درختی تهیه می شود که در جنگلهای شمال ایران نیز وجود دارد. چوب راش در جنگلهای مرطوب شمال کشور در شهرهایی مانند آستارا و نور وجود دارد و برای ساختن منازل و ساختمانهای روستایی استفاده می گردد. یک گونه از درخت راش که فاقوس سیلواتیکا نام دارد در جنگلهای ساحل دریای خزر ، به وفور وجود دارد و اهالی از این چوب مرغوب استفاده های متعددی می کنند. درخت راش در ارتفاعات مناطق کوهستانی و ساحلی کشورمان فراوان است. رشد درخت راش در سایه بسیار عالی است و در صورتی که سایه ی مناسب برای این درخت فراهم باشد کیفیت چوب راش و رشد آن بسیار مطلوب خواهد بود. نهال درخت راش در سرما و گرمای شدید رشد مطلوب و مورد نظر خود را از دست می دهد و چون درخت راش دارای ریشه های سطحی است، کوهستان محیط مناسبی برای رشد درخت راش محسوب می شود.

چوب درخت راش یکی از مشهور ترین چوب هایی است که در ساخت انواع مبلمان به کار گرفته می شود، به ویژه مبل هایی که نمای چوبی شان مهم و زیبا کار می شود. دیگر ویژگی جالب چوب راش این است که اگر نکات لازم در مورد مراقبت از این چوب رعایت شود، دارای عمر طولانی خواهد بود. برای خرید مبلمانی که دارای چوب راش باشد و در واقع تشخیص چوب راش باید بدانیم که چوب راش دارای رنگ کرم مایل به قرمز است و سنگینی متوسطی دارد همچنین چوب راش دارای بافتی است که تقریبا در برابر حشرات چوب خوار و قارچ هایی که چوب را فرسوده کرده و سبب کوتاه شدن عمر مفید چوب می شود مقاوم است. در بازار مبل ایران بیشتر چوب های راش موجود از جنگلهای راش کشور خودمان و کشور آذربایجان تامین می گردد. که البته چوب راش که از کشور آذربایجان وارد تولیدی های مبل ایران می شود دارای کیفیت بالاتری نسبت به چوب جنگلهای کشور خودمان است و این کیفیت شامل اندازه های بزرگتر چوب به دلیل قطر بیشتر درختان راش آذربایجان و میز انعطاف پذیری بیشتر و بهتر چوب وارداتی به دلیل رطوبت بیشتر آن است.

چرا از چوب راش در مبل استفاده می شود

تفاوت چوب راش با سایر چوب ها چیست؟

چوب راش از دسته چوب های نرم است. این نرمی باعث می شود در برش ها و طرح دادن روی آن انعطاف بیشتری داشته باشد. چوب راش خوش تراش است یعنی قابلیت تورقی و انعطاف زیادی نسبت به چوب های سخت دارد، به همین دلیل برای تهیه مبلمان و مصنوعات چوبی بسیار مناسب است . در صنعت چوب و مبل یکی از مهمترین شاخصه های چوب داشتن استحکام ، مقاومت دربرابر کنده کاری ، بافت یکدست و نداشتن گره ، نرمی و انعطاف است که همه این ویژگی ها در چوب راش یافت می شود به همین دلیل در ایران این چوب مرغوبیت فراوانی دارد. همچنین در دسترس است چون در اقلیم این سرزمین و کشور های مجاور براحتی یافت و وارد می شود. چوب راش در مقابل رشد انواع قارچ و نفوذ حشرات مقاوم است و این یکی از ویژگی های مهمی است که باعث دوام و استحکام و استمرار استفاده از این نوع چوب در صنعت مبلمان شده است.

چوب راش ایرانی بهتر است یا خارجی؟

گونه های وارداتی رطوبت بیشتری دارند. قطر آنها بیشتر است و برای کارهایی که نیاز به یکسره بودن دارند بهتر است. اما حتی برخی سازندگان مبل این اعتقاد را دارند که چوب ایران کیفیت بالاتری دارد. شاید تنها مزیت چوب راش وارداتی به چوب داخلی این است که این چوب به دلیل ابعاد و رطوبت بالاتر تخته ها ضایعات کمتری در فرایند تولید مبل بوجود می آورد.

چگونه چوب راش خوب را از چوب راش بد تشخیص بدهیم ؟

موارد فنی در هنگام خرید مبلمان
بررسی نوع چوب :
نوع چوب به کار رفته در مبلمان حائز اهمیت است . نوع چوب به کار رفته در مبلمان باید از یک گونه چوبی باشد زیرا مقاومت ها و کشش های چوب ها با یکدیگر متفاوت است ولی می توان از چوب هایی که دارای مقاومت های نزدیک به یکدیگر باشند استفاده نمود البته با رعایت موارد مربوط به آن ها.
شناسایی و تشخیص گره در چوب راش
یکی از مشکلات موجود در چوب گره در آن است . این راه دیگر به راحتی می توانید پیدا کنید. گره ها به صورت تیرگی یا تورفتگی وبیرون زدگی روی بدنه بیرونی مبل به راحتی قابل مشاهده است. بسته به نوع چوب مصرفی و محل گره مقاومت های مربوط به آن ها متفاوت است . چوب روسی که در ایران اکثراً برای ساخت مبلمان استفاده می شود و معمولاً از چوب درجه2 می باشد دارای گره های فراوانی است . پس صرفا بخاطر روسی بودن خارجی بودن چوب اعتماد نکنید. گره ها اگر در روی دسته ها باشند که ظاهر مبل را تحت تاثیر میگذارند اگر درون بخش نشیمن باشند استحکام و مقاومت آن را تحت الشعاع میگذارند.درصد گره چوبهای راش وراداتی معمولا بسیار بالاست در هنگام خرید حواستان به گره ها باشد. باید به محل گره و بزرگی و کوچکی آن توجه کرد . توصیه می شود ازخرید مبلمانی که از چوب راش یا روسی درجه 2 و 3 و بی کیفیتی ساخته شده خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع چوپر