Skip to content

انتخاب چوب مناسب برای ساختن یک تخت خواب عالی برای داشتن زیبایی و  طول عمر زیاد یک امر بسیار حیاتی می باشد. از قدیم گفتن خواب بهترین مراقبه از خود می باشد چرا که خواب خوب داشتن یکی از مهمترین چیزها در زندگی هر انسان برای رهایی از هرگونه مشغله ذهنی می باشد. در واقع انتخاب یک چوب بادوام از مهم ترین ویژگی یک سرویس خواب خوب برای اتاق خواب است. اما شاید بخواهید بدانید که چه جنسی از چوب برای تخت خواب مناسب تر است ؟

می توان برای ساخت تخت خواب از انواع چوب های موجود در طبیعت استفاده کرد. اغلب این چوب ها به جز استفاده در تخت خواب می توانند برای ساخت وسایل چوبی دیگر که در داخل خانه و آشپزخانه موجود می باشد استفاده شوند. همچنین نوع چوبی که برای ساخت سرویس خواب خود انتخاب می‌کنید، تعیین کننده قیمت سرویس خواب شما خواهد بود.

برای خرید تخت خواب مناسب، فقط توجه کردن به چوب آن کافی نبوده و به عوامل مهم دیگری وابسته می باشد تا بتوانید از بین انواع مختلف تخت خواب بهترین را انتخاب کرده و جلوه زیبایی به اتاق خواب خود دهید.

مهمترین ویژگی‌های چوب مناسب سرویس خواب شامل موارد زیر می‌باشد:

 

 • رنگ چوب مناسب

سرویس تخت‌خواب

رنگ اصلی چوب شامل طیفی از تیره تا رنگ قهوه‌ای روشن می‌باشد، که این رنگ به دلیل تداعی کننده قسمتی از طبیعت در محیط اتاق می‌تواند فضایی آرام و دلنشین رو به شما هدیه دهد. همچنین انتخاب رنگ قهوه‌ای تیره رابطه مستقیم با دوام چوب سرویس تخت‌خواب‌ شما دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین و مناسب ترین رنگ ها برای سرویس خواب

 • رطوبت مورد نیاز چوب مناسب

سرویس تخت‌خوابمیزان رطوبت موجود در انواع چوب‌ها در فصل‌های مختلف باعث تغییراتی در ابعاد سایز سرویس تخت‌خواب می‌شود. در نتیجه اعضای ما در مجموعه‌ی چوپر مشاوره تخصصی را در این رابطه در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید بهترین انتخواب را در خرید سرویس خواب مورد نظر خود داشته باشید.

 • خواص مکانیکی چوب مناسب

سرویس تخت‌خواب

سختی و نرمی چوب که اکثر اوقات ذهن ما رو درگیر می‌کند، به این معنا نیست زمانی که می‌گوییم چوبی نرم است در نتیجه باید مقاومت آن کمتر باشد؟ خیر. نرمی و سختی چوب به نوع درختی است که برای ساخت سرویس تخت‌خواب از آن استفاده می‌شود. در نتیجه ممکن است مقاومت چوب نرم حتی از چوب سخت هم بیشتر باشد.

چوب‌های نرم شامل درختانی مانند: سرو، صنوبر و کاج می‌باشد. این گونه از درختان دارای ویژگی رویش سریعتر بوده و وزن کمتر و قیمت مناسبتری نسبت به چوب‌های سخت دارند.

چوب‌های سخت شامل درختانی مانند: گردو، بلوط و چنار می‌باشد. این گونه در مقایسه با چوب‌های نرم رشد آرام‌تری دارند، وزن سنگین تر و دارای دوام بیشتری (مقاوم در مقابل پوسیدگی) هستند. در نتیجه انتخاب چوب سخت در سفارش سرویس تخت‌خواب می تواند گزینه ای ایده آل تری باشد.

 • وزن مناسب چوب برای سرویس تخت‌خواب

سرویس تخت‌خوابحمل و نقل و جابه‌جایی تخت‌خواب همیشه حائز اهمیت بوده، طبیعتأ اگر سرویس تخت‌خواب با چوب سخت سفارش بدهید، صرف نظر از ویژگی های خوب آن دارای وزن بیشتری هست و چوب نرم وزن کمتری نسبت به چوب سخت را دارد و همچنین استفاده از فراورده های چوبی مثل ام دی اف در سرویس تخت خواب دارای وزن کمتر و جابه جایی راحت تر می باشد.

انواع چوب مناسب برای تخت خواب

 

Different-Types-of-Wood(Choopar)

 

در ساخت قاب و تنه‌ی تخت خواب از انواع متعددی چوب استفاده می شود. علاوه بر تخت خواب برای انواع مختلف مبلمان هم کاربرد دارد، همچون چوب راش که کاربرد فراوانی در تولید مبلمان های لوکس دارد. در این مقاله به چند مورد پر استفاده ترین چوب ها در این صنعت عظیم اشاره می کنیم. مطالعه مقاله(بهترین و مناسب ترین نوع چوب برای تخت خواب) میتواند برای شما مفید باشد.

در زیر مهم ترین و پرکاربرد ترین نمونه های چوب برای تخت خواب را بیان خواهیم کرد :

 • چوب ساج یا تیک
 • چوب ماهون
 • چوب گردو
 • چوب راش
 • چوب بلوط
 • چوب افرا

 

چوب ساج یا تیک

 

Teak-Wood-slabe(Choopar)

 

یکی از نمونه چوب های مورد استفاده در ساخت سرویس های تخت خواب چوب ساج می باشد. این چوب که با رنگ قهوه ای عسلی یافت می شود بسیار گران بوده و برای هر فردی مناسب نمی باشد. این چوب می تواند از هرگونه پوسیدگی و بادکردگی جلوگیری کند.

پیشینه اصلی این چوب برای جنوب و جنوب شرقی آسیا است و معمولاً در جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا یافت می شود .

این چوب دارای خواص مختلفی می باشد که به وسیله آن این چوب را گران قیمت کرده و هر فرد را برای خرید سرویس خواب ساخته شده به واسطه این چوب را منصرف می کند.

 

چوب ماهون

 

Tigerwood-Mahogany(Choopar)

 

چوب ماهون یا ماهاگونی به دلیل رنگ و بافت خاصی که داره توجه افراد زیادی رو به خود جلب کرده و عده محدودی اسم این نوع چوب را می دانند.

رنگ این چوب قهوه ای مایل به زرد، صورتی کم رنگ تا قهوه‌ای متمایل به قرمز است که بافتی یک دست و براق دارد. از مزیت‌های آن ضربه پذیری، پرداخت، فرم دهی است. این ویٰژگی ها کار را برای نجاران راحت‌تر می‌کند. البته به دلیل بالا بودن قیمت این چوب بیشتر در کار های هنری و سفارشی سازی استفاده می شود.

تخت خواب هایی که به وسیله این چوب ساخته می شود بسیار گران قیمت بوده و هر فرد را از خرید آن باز می دارد. قبل خرید این نوع تخت خواب ها حتما پیشنهاد می شود تحقیق کرده و از خرید آن صرف نظر کنید.

چوب گردو

 

walnut-hardwood(Choopar)

 

یکی از انواع چوب که طرفداران زیادی هم دارد چوب گردو است. چوب گردو چوبی سخت، متراکم، تیره با دانه‌های ریز است و به دلیل استحکام و مقاومت بسیار بالای آن در نجاری بسیار پرکاربرد است. این چوب بعد از سنباده کاری بسیار صاف و صیقلی شده و بافت زیبای آن نمایان می‌شود.

رنگ چوب گردو بومی آمریکای شمالی قهوه‌ای تیره است. انواع دیگر چوب گردو در طیف‌های رنگی قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای متمایل به بنفش، قهوه‌ای متمایل به قرمز و خاکستری موجود است.

 

چوب راش

 

Wood-Beech(Choopar)

 

چوب راش یکی از پرطرفدارترین چوب های مورد استفاده در نجاری و صنعت چوب است. چوب راش بخاطر دوام و شکل پذیری مناسب، بیشترین استفاده در صنایع چوبی را به خود اختصاص داده است.

چوب راش در رده چوب های سنگین قرار دارد. این چوب به دلیل بافت بسیار مستحکمی که دارد یکی از مناسب ترین چوب ها در ساخت مبلمان و تخت خواب میباشد. به دلیل بافت مستحکم موریانه ها علاقه ای به نفوذ در چوب راش ندارند. مقاله(چوب راش به چه چوبی گفته می شود؟) میتواند برای شما مفید باشد.

چند نمونه از ویژگی های چوب راش

 • چوب راش خوش تراش و خوش منبت است.
 • چوب راش بسیار با دوام میباشد.
 • عدم علاقه نفوذ موریانه به چوب راش.
 • چوب راش به راحتی ورقه ورقه شده و گزینه مناسبی برای الوارگیری ،روکش گیری و تخته های چند لایه است.

 

چوب افرا

این چوب بیشتر در ساخت مبل کلاسیک و تخت خواب کاربرد دارد. زیرا از وزن مناسبی نسبت به بقیه چوب ها برخوردار است. رنگ پذیری این چوب بسیار پایین است یعنی سطح آن را نمی شود به راحتی رنگ کرد. رنگ خود چوب هم در طیف کرم و سفید متغیر است. این چوب به دلیل شکل پذیری بالایی که دارد مورد توجه تولیدکنندگان محصولات چوبی قرار گرفته. اما اگر به معایب این چوب بخواهیم اشاره کنیم این که این چوب بی ثبات است مخصوصا به هنگام پرداخت و زود آب می رود و همچنین در مقابل رطوبت تغییر شکل داده و نسبت به موریانه و حشرات آنچنان مقاومتی ندارد.

چه چوبی برای تخت خواب مناسب می باشد؟
چوب افرا

چوب بلوط

این چوب جزو گران ترین چوب ها محسوب می شود و از آن در دیزاین های کلاسیک بیشتر استفاده می کنند. همچنین نسبت به چوب های دیگر از تنوع رنگی بیشتری برخوردار است.این چوب به علت استحکام و مقاومت بالایی که دارد در صنعت بشکه سازی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. از دیگر کاربرد های این چوب در ساخت ذغال می باشد.

نئوپان، تخته فیبر با چگالی پایین

نئوپان یا لترون ورق‌های چوبی هستند که از تکه‌های ریز و درشت چوب تشکیل شده‌اند با این تفاوت که نئوپان بافت درشت‌تری نسبت به ام دی اف دارد.

برای اینکه بتوانید نئوپان را از ام دی اف تشخیص دهید، تنها راه، نگاه کردن به قسمت‌هایی از ورق است که برش خورده و می‌توانید مغز ورق را ببینید.

ام دی اف بافت ریز و یکپارچه‌ای دارد در حالیکه در ورق‌های نئوپان می‌توانید تکه چوب‌ها را مشاهده کنید.

ام دی اف یکی از فراورده های چوب می‌باشد که از ترکیب خرده چوب و مواد شیمیایی ساخته شده است این فراورده چوبی به دو دلیل شاخص انتخاب بسیاری از افراد جامعه برای انتخاب سرویس تخت‌خواب می باشد. مورد اول اینکه از لحاظ قیمتی بسیار اقتصادی تر از چوب می‌باشد و مورد دوم تنوع رنگی بیشتری را تحت پوشش قرار می‌دهد، در نتیجه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

سخن پایانی…

برای خرید یک ست تخت خواب چوبی حتما پیشنهاد می شود که با توجه به بودجه خود اقدام به خرید نمایید تا بتوان مورد های بسیار فراوان را با توجه به آن به شما معرفی کرد. ما در چوپر توانسته‌ایم تا بهترین سرویس خواب و تخت خواب های زیبا و با استفاده از بهترین متریال های موجود در بازار را تهیه کرده و برای شما عزیزان به ارمغان بیاوریم.

برای خرید می توانید به صورت مستقیم از وب سایت چوپر سفارش خود را ثبت کرده و  درب منزل تحویل بگیرید.

فهرست مطالب

× چطور میتوانم کمکتان کنم؟