Skip to content

تخت خواب و فرهنگ استفاده از آن

تخت خواب و فرهنگ استفاده از آن برای هزاران سال، جزئی اساسی از تاریخ بشر بوده‌است. تخت‌ خواب ها از مواد ساده مانند برگ و نی تا طرح‌های زیبا و مبلمان لوکس، تکامل یافته و با جامعه انسانی همگام شده‌اند. امروزه، تخت‌ها راحت‌تر، دسترس‌پذیرتر و قابل تنظیم‌تر از گذشته هستند، که نشان از تغییر ارزش‌ها و پیشرفت‌های تکنولوژی است.

تاریخ تخت‌ها، نه تنها نگاهی به ارزش‌ها و تکنولوژی‌ها، بلکه به زیبایی‌شناسی فرهنگ‌های مختلف در طول تاریخ می‌باشد. این نشان می‌دهد که چگونه فرهنگ‌ها از منظر زیبایی‌شناسی تکامل یافته‌اند. همراه ما باشید تا با سفری جذاب به دنیای تاریخ و فرهنگ، به دید جدیدی از تخت خواب ها دست یابید. 

تخت خواب

اولین تخت خواب شناخته شده

اولین تخت‌خواب شناخته‌شده در تاریخ به حدود 77,000 سال پیش بازمی‌گردد. این تخت‌خواب‌ها از لایه‌های گیاهان و برگ‌های مختلف ساخته می‌شدند و در غارهای آفریقای جنوبی کشف شده‌اند. این بسترهای ابتدایی به عنوان نشانه‌ای از پیشرفت انسان‌های اولیه در جهت ایجاد راحتی و بهداشت بهتر در محل خواب محسوب می‌شوند.

تخت‌خواب‌های اولیه در مصر باستان نیز بسیار معروف هستند. این تخت‌ها از چوب ساخته می‌شدند و اغلب با طناب‌های چرمی برای حمایت بیشتر پوشیده می‌شدند. یکی از نمونه‌های معروف، تخت‌خواب توت‌عنخ‌آمون، فرعون جوان مصر است که با طلا و سنگ‌های قیمتی تزئین شده بود و نمادی از شکوه و ثروت دوران خود بود.

در دوران‌های بعد، تخت‌خواب‌ها در فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف به شکل‌های گوناگون و با استفاده از مواد متنوع ساخته می‌شدند، اما همواره نمادی از راحتی و استراحت محسوب می‌شدند.

تشک اولیه

اعتقاد بر این است که اولین تشک‌ها در منطقه‌ای به نام افریقای جنوبی حدود ۷۷،۰۰۰ سال پیش ایجاد شده‌اند. این تشک‌ها از لایه‌هایی از مواد گیاهی ساخته شده بودند و تقریباً ۱۲ اینچ ضخامت و ۲۲ فوت مربع اندازه داشتند. مردم در اوقاتی تشک‌ها را می‌سوزانیدند تا از حشرات و آفات جلوگیری کنند.

برای خانواده‌ها و دوستانی که به دنبال گرمایی مشترک، ایمنی و حس خویشاوندی بودند، معمول بود که سطوح خوابی یکسان داشته باشند. خوابیدن به تنهایی یا به صورت جفت بودن کاملاً معمول بود. تشک‌های اولیه از ابعاد بزرگی برخوردار بودند!

عصر برنز (حدود 3300 سال قبل از میلاد تا 1200 قبل از میلاد)

در دوره عصر برنز، مصریان باستان تخت‌ها را برای خواب راحت‌تر از زمین سرد و جلوگیری از حیوانات بر روی پایه های بلند ایجاد کردند.

تخت چوبی مصری باستان از حدود سال ۳۲۰۰ قبل از میلاد در مقبره‌ای در روستای بدری کشف شد. این تخت دارای قاب مستطیلی، پایه ها و سرپوش ابنوسی منحنی برای حمایت از گردن بود و احتمالاً متعلق به یک فرعون بود. زیبایی‌های طلایی و سنگ‌های قیمتی آن را زینت‌بخشیده بودند. این تخت‌ها خواب را از زمین بلند کرده و از مارها و خطرات شبانه محافظت می‌کردند. طراحی‌شان اجازه گردش هوا را فراهم می‌کرد و از آب و هوای گرم و گرد و غبار مصر محافظت می‌کرد. کشف این تخت‌ها نشان از پیشرفت طراحی و هنر حکومت مصر باستان و زندگی لوکس آنها است.

تختخواب

در دوره عصر آهن (حدود ۱۲۰۰ قبل از میلاد تا ۵۰۰ میلادی):

در طول عصر آهن، بیشتر مردم بر رویت تخت خواب هایی از جنس چوب یا سنگهایی با مهره‌های برشور یا توده‌هایی از پر برندگان می خوابیدند.

افراد ثروتمند ممکن بود که بر روی تخت خواب های متنوعی از چوب با پایه‌هایی زیبا خوابیده و تشک‌های آنها را بر روی طناب‌ می بافتند یا بر روی پوست حیوانات قرار دادند. تخت‌ها گاهی به دیوارهای خانه‌ها تعبیه شده و توسط اعضای خانواده به اشتراک گذاشته می‌شدند.

گاهی حاشیه‌ها یا پارچه‌ها برای فراهم کردن حریم شخصی به عنوان پرده‌ به کار می‌رفتند. تخت‌ها در این دوران به عنوان وسیله‌های عملی و کاربردی در نظر گرفته می‌شدند و هنوز به عنوان وسایل لوکس یا نماد وضعیت اجتماعی شناخته نمی‌شدند. به دوره قرون وسطی نرسیده بود که تخت‌ها به عنوان اشیاء لوکس و محبوب ظاهر شدند. شهروندان ثروتمند بر روی تخت‌های فلزی خوابیده، درحالی‌که افراد فقیر بر روی تخت‌های چوبی یا فرش‌هایی که بر روی زمین قرار می‌گرفتند، می خوابیدند.

اما در دوران رنسانس، افراد فقیر بر روی تخت خواب های پالت یا سیستم‌ عامل های ساده می خوابیدند، در حالی‌که طبقه متوسط بر روی تخت‌های چهارپوسته در اتاق‌های جداگانه و مشخص در طبقات بالای خانه‌های خود  می خوابیدند. بسیاری از افراد از تخت‌های مشترک استفاده می‌کردند.

تختخواب

تخت در دوره مدرن

در طول قرن هجدهم، تخت خواب ها به عنوان نمادی از وضعیت اجتماعی همچنان بزرگ و باشکوه باقی ماندند، اما در عین حال، ساده‌تر شدند. اغلب از چوب ساخته می‌شدند، اما قاب‌های فلزی نیز به طور روزافزون مورد استفاده قرار می‌گرفتند. مردم به تدریج از تشک‌های یونجه به تخت‌هایی که با پنبه پر می‌شدند، مهاجرت کردند. مفهوم اتاق خواب به عنوان فضایی خصوصی برای خواب در تمام طبقات در این دوره متداول شد. انقلاب صنعتی امکان تولید تخت‌هایی با هزینه کمتر را فراهم آورد و صنعت را به طرف تغییر کشاند. این تخت‌ها معمولاً کوچک‌تر و کمتر تزئین شده بودند، و مجهز به headboard و footboard کمتری بودند. یکی از تغییرات مهم در این دوره، اختراع فنرهای فلزی بود که نیاز به استفاده از طناب یا تسمه پشمی برای حمایت از تشک را از بین برد.

 

تخت‌های خواب در قرن بیستم:

در طول قرن بیستم، ظهور مواد جدید و پیشرفت‌های فناوری منجر به نوآوری‌های بیشتر در طراحی تخت خواب شد. یکی از پیشرفت‌های قابل توجه، معرفی تخت‌های قابل تنظیم بود که به کاربر اجازه می‌داد زاویه و ارتفاع تشک و قاب را با توجه به نیازهای شخصی خود تغییر دهد. این نوع تخت‌ها به خصوص در میان افراد مبتلا به شرایط پزشکی یا مشکلات حرکتی و افراد مسن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تخت‌های زمینی تخت‌های دیواری، تشک‌های جیبی، لاتکس و فوم  آغاز به تولید کردند و ابعاد معمولی ملافه‌ها مشخص شد.

پس از جنگ جهانی دوم، به لطف رونق اقتصادی، خانه‌های بزرگتری ساخته شدند و به همین دلیل، مردم به مبلمان‌های بزرگتر علاقه‌مند شدند. بخش‌های بازاریابی تاکید کردند که افراد  بلندتر از نسل قبل خواهندشد و به تخت خواب های بزرگتری نیاز دارند.

یکی از روندهای قابل توجه در طراحی تخت‌های مدرن، تاکید بر پایداری و سازگاری با محیط‌ زیست است. بسیاری از تولیدکنندگان تخت‌های مدرن اکنون از مواد طبیعی مانند بامبو، پنبه و لاتکس برای کاهش اثرات زیست‌محیطی استفاده می‌کنند.

تکنولوژی نیز بر طراحی تخت‌ها تأثیر گذاشته و برخی شرکت‌ها بلندگوها، روشنایی و پورت‌های شارژ را به آنها اضافه می‌کنند. در سال‌های اخیر، شرکت‌های تشک آنلاین ظاهر شده‌اند و انواع تشک‌های قابل تنظیم و مقرون به‌صرفه را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کنند که می‌توانند به طور مستقیم آن‌ها را سفارش دهند و تحویل بگیرند.

تخت خواب

تخت های امروز

روندهای مهم در طراحی تخت خواب مدرن شامل توجه به پایداری و سازگاری با محیط زیست است. بسیاری از تولیدکنندگان اکنون از مواد طبیعی مانند بامبو، پنبه و لاتکس برای کاهش اثرات زیست محیطی استفاده می‌کنند.

 با نوآوری و بهبود طراحی تخت، آنها برای آینده نیز ضروری خواهند بود. در انتخاب فریم تخت و تشک، خریداران حق انتخاب فراوانی دارند، از فریم‌های چوبی، فلزی تا پارچه‌ای.

مبل‌های تختخواب‌شو از دوران باستان شروع شده‌اند، جایی که افراد از نوعی مبلمان به تختخواب شو برای استراحت استفاده می‌کردند. این کاناپه با ارتفاع کم می‌توانست شبانه به تخت تبدیل شود. در قرن هجدهم، طراحان مبل‌های تختخواب‌شو با ایجاد یک قاب تاشو و تشک نازک،این مبل هارا توسعه دادند. با وجود ناراحتی و کارایی پایین، این تلاش‌ها مسیری را برای بهبود طراحی‌ها در قرن بیستم به‌وجود آورد.

تخت خواب

صنایع چوپر

چوپر با تلفیق کیفیت، خدمات برتر، و تعهد به مشتریان، به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان سرویس خواب و تخت خواب شناخته می‌شود. این شرکت با توانایی ارائه خدمات سریع و با کیفیت، نشان از تعهد خود به ارتقاء تجربه خواب مشتریان دارد.

 

فهرست مطالب

× چطور میتوانم کمکتان کنم؟