کمد لباس
ژوئن 20, 2020
نورپردازی دکوراسیون داخلی
تاثیر نور در دکوراسیون داخلی
جولای 14, 2020
کمد لباس
کمد آقای ووپی را یادتونه؟ همون پروفسوری که تنسی تاکسیدو و چاملی زمانی که از حل مشکلات شان درمانده می شدند نزد دوست شان پروفسور «فاینیس جی. ووپی» می رفتند، «مردی که همهٔ پاسخها را می داند.» آقای ووپی علم و دانش زیادی داشت و هر وقت میخواست تخته سیاه مخصوص خود را از داخل کمدش دربیاورد تا برای تنسی و چارلی راه حلی برای مشکلشان پیدا کند تمام اسباب و اثاثیه اش بیرون میریخت.
حالا حکایت بعضی هم همین داستان آقای ووپی را یادآوری میکند. آن هایی که خانه هایشان تمیز است و مرتب، هر چیزی سر جای خودش است و هیچ وسیله اضافه و سرگردانی در خانه شان دیده نمیشود. همان ها که خیلی تمیزند، ولی وای به روزی که مجبور شوند در حضور مهمانان، در کمدی را باز کنند یا داخل کابینتشان مشخص شود! این افراد ـ که البته تعدادشان هم خیلی کم نیست ـ چنان راحت و بیدردسر و در عرض چند دقیقه، کل خانه شان را تمیز میکنند که دهان از تعجب بازمیماند. آنها شیوه مخصوصی دارند که واقعاً در کوتاهترین زمان ممکن، خانه را تمیز و مرتب خواهد کرد. یک، دو، سه و همه چیز داخل کمد، انباری، کابینت ها، زیر فرش، زیر تختخواب یا هر جای دیگری که دیده نشود. خوب مهمان ها هم نمیبینند و از نظر آنها همین قدر تمیز بودن کافی است! اما مگر فقط ظاهر خانه است که اهمیت دارد؟ مگر برای پیدا کردن لوازم شخصی نباید کمدها و کابینت های تمیز و مرتبی داشته باشیم؟ پس اگر شما هم میخواهید از این وضع نجات پیدا کنید، کمدها و کابینت های تمیز و منظمی داشته باشید، دست به کار شوید و هر چیز را سر جای خودش قرار دهید. اگر هم بعضی لوازم هنوز جایی برای خودشان ندارند، همین امروز یک جای ثابت و همیشگی برایشان تعیین کنید؛ مطمئن باشید این کار به نفعتان است و کمک میکند همیشه زودتر وسایل را پیدا کنید. البته وسایلی که تمیز و مرتب بوده و زیردست و پا دوباره کثیف نشده اند.
مرتب کردن کمد اگرچه کاملا شخصی است و به تنوع افراد ممکن است نوع آشفتگی کمدها تغییر می کند. اما آنچه که مسلم است همه ما از کمد آقای ووپی بدمان می آید . و وقتی میگذاریم که بالاخره یک روز تعطیلی پیدا شود که حوصله کنیم و از بیخ و بن تمیزشان کنیم، آنقدر حجم بهم ریختگی زیاد می شود که زمان قابل توجهی را از ما می گیرد. بهترین راه آن است که مرتب سازی را روزانه کنیم. بقول مادرم و نصیحت دوست داشتنی اش که این طفل هرگز به آن گوش نداده : فرزندم ، هرچیزی را از هر جایی که بر می داری به همان جا باز گردان " تمیز و مرتب ". باور دارم اگر به این نصیحت گوش می دادم هرگز ساعتها نمی نشستم تا کمدم را مرتب کنم!

چه کنیم که کمد و کشوهای مرتبی داشته باشیم؟

مشکل اصلی نداشتن تکنیک و مهارت در تمیز و مرتب کردن وسایل است. اگر امورتان را درست ساماندهی کنید جای بیشتری خواهید یافت. بعلاوه اگر شما نتوانید از پس مرتب کردن یک فضای کوچک بربیایید، به مرور زمان بزرگترین کاخ‌ها هم به شما کمکی نمی‌کنند. مهم نیست که شما چقدر فضا دارید، مهم این است که چطور از آن بهترین استفاده را می‌کنید. برای نخستین گام شما باید طرحی برای ساماندهی فضای کمدتان در نظر بگیرید. معمولا در کشوها و کمدهای به هم ریخته همه نوع وسایلی پیدا می‌شود از صورتحساب‌های پرداخت نشده، مدارک مهم اداری و کاغذها و خودکارهای بدون استفاده گرفته تا اسباب بازی‌های پسر کوچکتان و روزنامه‌ها و مجلات تاریخ گذشته که شاید سالی یکبار هم به کارتان نمی‌آیند.
در صورت نداشتن طرحی از پیش تعیین شده برای نظم‌‌دهی کمد ممکن است پس از مدتی کار و چیدن وسایل در نهایت مجبور شوید تمام وسایل را بیرون و دوباره مرتب کنید. علاوه بر این، با دوباره کاری آورده شما انگیزه‌تان را برای کاربردی‌تر چیدن وسایل در کمد کاهش می‌دهید. سعی کنید از طرحی استفاده کنید که از آن پس تنها از همان تبعیت کنید. این کار باعث ایجاد روحیه قانونمندی در شما می‌شود تا عادت کنید که هر وسیله را از هر کجا برداشتید دوباره سرجای خودش قرار دهید. گر چه اضافه کردن طبقات کمد می‌تواند راهی برای نظم بخشیدن به وسایل باشد اما همیشه هم کمک کننده نیست چرا که اگر شما طرح درستی برای استفاده از این طبقات نداشته باشید نمی‌‌توانید کمدتان را ساماندهی کنید. بلکه فقط مدل آن را تغییر می‌دهید.
گام بعدی برای ساماندهی فضا و وسایل کمد است که وسایل را جدا‌سازی کنید. ابتدا وسایلی را که از آنها بیشتر استفاده می‌کنید از وسایل غیرضروری جدا کنید. می‌توانید از جعبه‌های بدون استفاده کفش یا شکلات بهره بگیرید. در نگهداری مدارک ارزشمند مثل کارت‌ شناسایی و دفترچه بیمه و نظایر آن فایل‌های طبقه‌بندی شده کمک زیادی به شما می‌کنند.
باید هر چند وقت یک‌بار وسایل را از نظر کارایی کنترل کنید هیچ‌وقت وسایل ریز‌نظیر سوزن‌های منگنه، خودکارها و گیره‌های کاغذ را ته‌کشوها و کمد‌ها رها نکنید؛ سعی کنید آنها را در جعبه‌های کوچک نگهداری نمایید.
سعی کنید بیشتر لباس‌هایتان را آویزان کنید. چرا که چیدن لباس‌های تا شده روی همدیگر باعث به هم ریختگی کمد می‌شود و وقت زیادی را از شما برای پیدا کردن لباس‌هایتان می‌گیرد. بهتر است اشیای هم جنس و هم شکل را در کنار هم بچینید.
وسایل را باید طوری بچینید که بتوانید آنها را بدون به‌هم ریختن سایر لوازم بردارید. در عین حال چینش آنها باید چشمنواز باشد.
معمولا بعد از بیرون ریختن کمد متوجه خرابی‌ها و خراشیدگی‌های کمد می‌شوید. این معایب می‌توانند لباس‌های شما را خراب کنند. بهتر است قبل از چیدن دوباره کمد این عیب‌ها را برطرف کنید. به یاد داشته باشید ممکن است مرتب کردن کمدتان کار مشکلی باشد، اما با یک نقشه‌ درست می‌توانید برای همیشه یک کمد مرتب داشته باشید. اگر کمدتان فضای کافی برای آویزان کردن لباس‌ها ندارد، ناامید نباشید. می‌توانید از بقچه‌های مخصوص لباس استفاده کنید.
استفاده از گیره‌‌هایی که می‌‌توان چندین لباس را با هم به آن آویزان کرد روش موثری است که هنگام محدودیت‌ جا کمک کننده است. این گیره‌ها مخصوص روسری، پیراهن، شلوار و ... طراحی شده‌اند.

چند راهکار ساده برای مرتب نگه داشتن کمد

ابتدا باید وسایل را دسته‌بندی کنید. وسایلی مربوط به کودک و همسرتان را کاملا از هم تفکیک کنید و هر یک را به گوشه‌ای بگذارید.
در مرحله بعد تکلیف بلااستفاده بودن یا مفید بودن وسایل را روشن کنید. واقعا اگر وسیله‌ای هرگز به کارتان نمی‌آید و برای روز مبادا آن را نگاه داشته‌اید، را سخاوتمندانه دور بریزید یا به کسی بدهید که به کارش می‌آید. در مرحله بعد کشوهایتان را با مقواهای محکم به فایل‌های جداگانه تقسیم کنید. اگر تعداد کشوها اندازه بود هر کشو را به وسیله‌های پدر، مادر و کودکان خانه اختصاص دهید تا وسایل افراد مختلف در هم ادغام نشود. نامه‌ها و مدارک اداری و دیگر قبوض را در پوشه‌هایی با رنگ‌های متفاوت قرار دهید یا با ماژیک روی پوشه‌ها نوع محتویات آنها را یادداشت کنید.
اسباب‌بازی‌های خراب شده و غیرمستعمل کودکتان را یا تعمیر کنید یا دور بریزید.
اعضای خانواده را ملزم به رعایت نظم و ترتیب کنید. برای این کار افراد منظم را تشویق کنید و اعضای غیرمنظم را تنبیه کنید. مثلا اگر یکی از فرزندانتان نظم کمدها و کشوهایتان را رعایت کرد و هر چیز را جای خودش گذاشت، حتما برایش هدیه‌ای هر چند کوچک تهیه کنید. آقای خانه را هم می‌توان با پختن یک شام مورد علاقه‌اش به رعایت و ادامه نظم در خانه تشویق کرد. اما وای از روزی که شلختگی و به‌هم‌ریختگی شما رابه عنوان خانم اذیت نکند. فکر می‌کنید آن وقت چه باید کرد؟‌!

فضا مثل کمد آقای ووپی، نظم مثل کمد باربی

اینکه ما کمد لباس بزرگ داشته باشیم و وسایل و لباس هایمان را مرتب در آن چیده باشیم کار سخت و پیچیده ای نیست و از عهده هر فردی برمی آید!  اگر توانستیم در فضای کم و کمدهای کوچک این نظم را داشته باشیم کار هنرمندانه کرده ایم که این به طراحی حرفه ای کمد و هنر چیدمان ما بستگی دارد.

مهم نیست که شما چقدر فضا دارید، مهم این است که چطور از آن بهترین استفاده را می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *