طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی
جولای 20, 2020
چه نوع کابینتی را می توان رنگ کرد؟
جولای 23, 2020

چگونه رنگ کمد، دارور، کابینت و وسایل چوبی را تغییر دهیم؟

کمد، دراور، سرویس خواب، کابینت یا هر وسیله ی چوبی مانند این ها از آن دسته وسایلی است که در هر خانه ای پیدا می شود و جزء اسباب ضروری هر خانه ای می باشد. عمر وسایل چوبی معمولا مادام العمر است و مدت زیادی دوام می آورد. پس طبیعی است که بعد از مدتی استفاده از آن ها به فکر تغییر و ایجاد تنوع در لوازم زندگی بود!
اولین و ساده ترین راهی که به ذهن شما برسد احتمالا خرید لوازم جدید و جایگزین کردن آن ها با لوازم قبلی است که البته هزینه های گزافی بر دوش خانواده گذاشته می شود.
اما راه خیلی کم هزینه تری هم وجود دارد که میتوان با انجام دادن آن کمد، دراور یا سرویس چوب خود را زیبا تر و متفاوت تر کنید: با تغییر رنگ آن ها
می توان با رنگ کردن و تغییر رنگ وسایل چوبی جلوه دیگری به وسایل قدیمی داد و در هزینه‌ها صرفه جویی کرد.
همچنین ممکن است شما به علت های گوناگون دوست نداشته باشید مثلا کمد یا دراور قدیمی تان را دور بیندازید یا جایگزین کنید که میتوانید از روشهایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد کمد یا دراوری زیبا و متفاوت داشته باشید. روش های مختلفی برای رنگ آمیزی وسایل چوبی وجود دارد که اگر اصولی و با دقت و حوصله انجام گیرد وسیله کهنه شما را نو و زیبا می سازد و شما را از یک خرج بیهوده می رهاند.

تغییر رنگ کمد، دراور یا هر وسیله چوبی دیگر

بهتر است رنگ سرویس چوبی را کامل پاک کنید و از نو شروع به رنگ کاری نمایید یا اینکه روی همین رنگ موجود، رنگ جدید را اجرا نمایید. البته روش دوم به همین سادگی نیست. معمولاً رنگ‌های فوری رنگ زیرین را به راحتی می‌سوزانند و موجب ایجاد سوختگی و چین خوردگی رنگ می‌شود.

سمباده زدن

یکی از مهمترین قسمت ها در فرایند رنگ کردن کمد یا دراور چوبی مرحله سمباده زدن است. خیلی ها شاید بر این باور باشند که سمباده زدن خیلی لازم نیست ولی این مرحله برای داشتن سطوح صاف و یکدست و همچنین از بین بردن پوسیدگی بسیار حائز اهمیت است. در انجام این مرحله توجه داشته باشید که ساختار اصلی وسیله صدمه‌ای نبیند و پوسته‌ ای از روی آن جدا نشود. با انجام این مرحله از تغییر رنگ وسایل چوبی، سطح کمی زبر می‌شود تا رنگ راحت تر به آن بچسبد.

تمییز کردن سطح کار از ذرات سمباده

سطح سنباده کشی شده را با استفاده از پارچه یا دستمال تمیز کنید تا ذرات اضافی از روی آن پاک شوند. برای این مرحله به هیچ وجه از دستمال کاغذی استفاده نکنید چون خود دستمال کاغذی ممکن است خرد شده و پرزهای آن روی سطح چوبی باقی بماند. سعی کنید از انواعی از پارچه استفاده کنید که هیچ ذره اضافی را روی سطح باقی نگذراد، تنظیف یکی از پارچه های ایده آل است.

بتونه کاری

برای بتونه زدن از غلطک فومی استفاده کنید و برای نقاطی که در دسترس نیستند، از قلم موی فومی استفاده کنید. طبق دستورالعمل روی ظرف بتونه، مواد را آماده کنید و مدت زمان مشخص شده را صبر کنید تا بتونه خشک شود. بعد از خشک شدن کامل بتونه، قطره های خشک شده اضافی و جا مانده را مجدد سنباده کشیده و با پارچه تمیز کنید.

رنگ کردن

حالا نوبت به رنگ کردن کمد یا دراور یا هر وسیله چوبی دیگر می رسد. رنگ لاتکس را با استفاده از غلطک فوم روی سطح وسیله چوبی تان بزنید و آن را برای سه لایه نازک رنگ تکرار کنید. بین هر لایه از رنگ بین ۶ تا ۸ ساعت صبر کنید. بعد از خشک شدن هر لایه، اگر قطره و یا ذرات اضافی مشاهده کردید، حتما آن را سنباده بزنید و با دستمال تازه ای تمیزش کنید. استفاده از پارچه نو و بدون پرز یا گرد و غبار بسیار مهم است. قبل از رنگ کردن لایه نهایی و محافظ، حتما تمام ذرات گرد و غبار و پرزها را از روی وسیله رنگ شده پاک کنید.

لایه محافظ

و در پایان، از یک غلطک فومی جدید استفاده کنید و یک لایه نازک محافظ و براق که پایه آب داشته باشد، را روی وسیله بزنید. بهتر است لایه محافظ را به آرامی و با دقت با استفاده از غلطک روی سطح کار بزنید تا از بوجود آمدن حباب جلوگیری شود. قبل از آنکه بخواهید وسیله جدید رنگ زده تان را به عنوان یک عنصر تازه به دکوراسیون منزل خود اضافه کنید، ۷۲ ساعت صبر کنید تا کاملا خشک شود در غیر این صورت سطح آن چسبناک خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *